در جام جهانی قطر چه کارهایی مجاز و چه کارهایی ممنوع هستند؟

امسال برای هواداران میهمان، جام جهانی قطر بسیار متفاوت خواهد بود. تورنمنتی بزرگ، که اگر با  الکل و اوباش مواجه شود، می تواند حوادث ناخوشایندی ایجاد کند. با این حال، این بار، طرفداران در این فکر هستند که آیا ممکن است قوانین کشوری می خواهد لحظات  جشن و شادی آن ها را تهدید کند یا خیر. زمانی که پوستری مبنی بر ممنوعیت بازدیدکنندگان قطر از خودداری از همجنس گرایی، روابط جنسی، نوشیدن الکل و “بی عفتی” در توییتر پخش شد تعجب هواداران را برانگیخت. مشخص شد که پوستر توسط یک گروه شهروند قطری به جای هر مقام رسمی تولید شده است و توسط برگزارکنندگان مسابقات قطر “در واقع نادرست” خوانده شد، اما توزیع گسترده آن نشان می دهد که چرا برخی از هواداران هنوز در مورد آنچه می توانند و نمی توانند در این جهان انجام دهند مطمئن نیستند. به منظور  شفاف سازی این موضوع، موسسه ی The Athletic قوانین قطر را بررسی کرده است تا مشخص کند دقیقاً چه چیزهایی در طول مسابقات مجاز و ممنوع است.

الکل

شاید بزرگترین نقطه عزیمت از  تورنمنت های قبلی باشد. در حالی که این یک جام جهانی “خشک” نخواهد بود، در دسترس بودن الکل در مقایسه با  جام های قبلی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. اینکه آیا این تأثیرات عمده ای بر رفتار هواداران دارد یا نه جالب است که ببینیم، با برنامه هایی که هنوز توسط مقامات نهایی شده است . این اولین جام جهانی خواهد بود که در یک کشور مسلمان برگزار می شود که در آن الکل به طور گسترده در دسترس نیست، اما در عوض فقط در مکان های دارای مجوز، مانند برخی از هتل ها و رستوران ها سرو می شود. با وجود این، برگزارکنندگان در ماه سپتامبر تأیید کردند که الکل در “مناطق منتخب در استادیوم ها” در طول مسابقات سرو خواهد شد. با این حال، مانند مسابقات لیگ برتر، فقط نوشیدنی‌های گازدار در منظره زمین مجاز خواهند بود. همچنین یک منطقه برای هواداران با ظرفیت 40000 نفر در پایتخت شهر دوحه وجود خواهد داشت که در آن از ساعت 6:30 بعدازظهر می‌توان مشروب نوشید، به علاوه رویداد «Arcadia Spectacular» – جشنواره‌ای با حضور «هنرمندان و دی‌جی‌های مشهور بین‌المللی» – که در آن طرفداران می‌توانند تقریباً شبانه روز، بین ساعت 10 صبح تا 5 صبح روز بعد، الکل بنوشید. کافه ها و رستوران های هتل دارای مجوز همچنان مجاز به فروش الکل خواهند بود. برای خرید الکل در هر یک از مکان های دارای مجوز، باید حداقل 21 سال سن داشته باشید. چندین محدودیت وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. نوشیدن مشروب در اماکن عمومی در خارج از مناطق مجاز و مستی عمومی اکیداً ممنوع است. توصیه‌های دفتر خارجه بریتانیا هشدار می‌دهد که نوشیدن مشروبات الکلی در مکان‌های عمومی غیرمجاز می‌تواند منجر به محکومیت تا شش ماه زندان و/یا جریمه نقدی تا 3000 ریال (حدود 700 پوند) شود. ناصر الخاطر، سازمان‌دهنده اصلی مسابقات، در گفتگو با اسکای نیوز در ماه اکتبر گفت که هواداران مست را می‌توان به «مکانی برای هوشیاری» برد. وی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد. حمل الکل – حتی اگر باز نشده باشد – نیز ممنوع است.

برای ورود به بهترین سایت پوکر آنلاین با واریز مستقیم ریالی روی لینک زیر کلیک کنید

مواد مخدر

مصرف مواد مخدر در قطر به کلی ممنوع است – چه عرضه، چه استفاده  و چه در اختیار داشتن. زمانی که یک شهروند کشورشان به اتهامات مربوط به مواد مخدر در آنجا بازداشت می شود، سفارتخانه ها معمولاً نمی توانند مداخله کنند. هر فردی که در حال قاچاق مواد مخدر به کشور دستگیر شود ممکن است با 20 سال حبس و جریمه ای بین 100000 (حدود 24000 پوند) تا 300000 ریال (حدود 70000 پوند) مواجه شود. مجرمان مکرر با احتمال حبس ابد یا در نهایت مجازات اعدام روبرو هستند. محکومیت های دریافت شده در خارج از قطر نیز هنگام تعیین تکرار جرم در نظر گرفته می شود. تفاوت چندانی بین دسته‌بندی مواد مخدر وجود ندارد، زیرا در اختیار داشتن ماری‌جوانا مانند کوکائین یا هروئین است. در دسته بندی کمی متفاوت، سیگار کشیدن در قطر مجاز است، اما در برخی مکان ها ممنوع است. ویپ ها قانونی نیستند و حتی نمی توان آنها را وارد کشور کرد.

سرپیچی از قوانین استادیوم

سؤالات دیگری درباره رفتار هواداران در استادیوم های جام جهانی است. به عنوان مثال، دیدن طرفداران در هنگام جشن گرفتن در بریتانیا، معمول است که پیراهن های خود را در می آورند، اقدامی که به نظر می رسد در تضاد با کد لباس محافظه کار جامعه قطر است. این چیزی است که می تواند توسط مقامات کنترل شود – اما انتظار می رود اجرای این قوانین به شدت به زمینه بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، راه رفتن بدون پیراهن در اطراف خانواده ها در خیابان با شلاق زدن بالاتنه خود در استادیوم در لحظه پس از دیدن گل تیمتان متفاوت است. در سراسر مسابقات، از پلیس خواسته شده است که با “لمس نرم” حکومت کند – اگرچه با نیروهایی که از چندین کشور جذب شده اند، یکنواختی اقدامات آنها تضمین نشده است. به طور مشابه، دورنمای پرتاب آبجو و پرتاب الکل در هوا برای جشن گرفتن یک گل، بدون اینکه صراحتاً ممنوع شود، نادیده گرفته می شود. برگزارکنندگان می‌گویند که قیمت‌ها می‌تواند شیوع چنین فعالیت‌هایی را کاهش دهد – در حالی که از حامیان می‌خواهند به یاد داشته باشند که مناطق هوادار می‌تواند شامل خانواده‌های محلی نیز باشد. بنرهای بزرگ مجاز خواهند بود، اما این بنرها باید از قبل توسط انجمن ملی یا برگزارکنندگان جام جهانی تأیید شوند – “پیام های توهین آمیز یا سیاسی” مجاز نیست. در حالی که آلات موسیقی کوچکتر از 60 در 40 سانتی متر مجاز هستند، این ابزارها مجاز به “تداخل” در مراسم نیستند.

روابط جنسی

یکی از انتقادهای مهم علیه میزبانی قطر از جام جهانی، ممنوعیت همجنس‌گرایی است که مجازات آن تا سه سال زندان و جریمه نقدی است. در سال 2013، حسن الثوادی، رئیس کمیته عالی برگزاری جام جهانی، مورد انتقاد قرار گرفت که گفت همه در این رویداد استقبال می‌کنند، تا زمانی که از نمایش عمومی محبت خودداری کنند. با این حال، در ماه سپتامبر، مارک بولینگهام، رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس گفت که به او اطمینان داده شده است که طرفداران LGBT+ انگلیس به دلیل دست گرفتن یا بوسیدن در ملاء عام در مسابقات دستگیر نخواهند شد. اگرچه رابطه جنسی بین زوج‌های مجرد در قطر مجاز نیست، اما دولت گفت که زوج‌های مجرد بدون در نظر گرفتن تمایلات جنسی، اجازه دارند در اتاق‌های هتل مشترک باشند. با این حال، در ماه مه امسال، خبرنگاران نروژی، سوئدی و دانمارکی با 69 هتل در لیست رسمی هتل‌های فیفا تماس گرفتند و وانمود کردند که یک زوج همجنس‌گرای تازه ازدواج کرده‌اند – و متوجه شدند که سه نفر تلاش آنها برای رزرو کردن را نپذیرفتند، در حالی که 20 نفر دیگر از آنها خواستند از رزرو خودداری کنند. علناً تمایلات جنسی خود را نشان می دهند. در پاسخ، سخنگوی برگزارکنندگان مسابقات در قطر گفت: این موضوع قبل از شروع بازی‌ها شرط بندی  بررسی خواهد شد: «بیش از 100 هتل در قطر که میزبان علاقه‌مندان فوتبال، بازیکنان، مسئولان و سایر ذینفعان اصلی هستند، ملزم به رعایت استانداردهای قانونی هستند. در ماه آوریل، سرلشکر عبدالعزیز عبدالله الانصاری، یکی از رهبران ارشد امنیتی در قطر، گفت که پرچم های رنگین کمان ممکن است از هواداران مصادره شود و ادعا کرد که این امر برای محافظت از آنها در برابر خشونت طرفداران ضد دگرباش جنسی است. اظهارات او مورد انتقاد چندین گروه هوادار و نهادهای ضد تبعیض قرار گرفت.

محدودیت های مربوط به فعالیت جنسی به همجنس گرایی محدود نمی شود. قانون رابطه جنسی خارج از ازدواج در قطر می‌گوید: «هرکس بدون اجبار، اصرار یا نیرنگ با یک زن بالای 16 سال ازدواج کند به حبس تا هفت سال محکوم می‌شود. برای رضایت زن نیز همین مجازات در نظر گرفته می شود.» اگر متهم مسلمان باشد، ممکن است به مجازات شلاق منجر شود – که مجازات معمول آن 100 ضربه شلاق است. ماه گذشته، The Athletic در مورد خطراتی که این قوانین برای زنان ایجاد می کند، گزارش داد که به طور نامتناسبی تحت تأثیر اجرای آنها قرار می گیرند. چندین مورد دیده شده است که زنانی که خشونت جنسی را گزارش کرده اند، تحت قوانین جنسی خارج از ازدواج محاکمه شده اند. بازماندگان خشونت جنسی ممکن است بدون گواهی ازدواج به خدمات اولیه بهداشتی مانند پیشگیری از بارداری اضطراری یا آنتی بیوتیک های تخصصی دسترسی پیدا کنند. به نظر می رسد سندی که در رسانه های اجتماعی با نام تجاری جام جهانی 2022 قطر منتشر شده، حاکی از آن است که «زنان در صورت گزارش تجاوز یا آزار جنسی/خشونت با هیچ اتهامی مواجه نخواهند شد». با این حال، کمیته عالی در پاسخ گفت که «این سند توسط کمیته عالی یا هیچ مقام دیگری در قطر تدوین یا تأیید نشده است». • اعتراضات هواداران مسافرتی که قصد اعتراض به قوانین قطر را دارند ممکن است خود را در معرض خطر قرار دهند. همانطور که به طور انحصاری توسط The Athletic در ماه ژوئن گزارش شد، معترضان ممکن است به دلیل “تحریک افکار عمومی” طبق قوانین قطر با پنج سال زندان محکوم شوند. عفو بین‌الملل به The Athletic گفت که اصطلاحات «مبهم» قانون، که در ژانویه 2020 تقویت شد، «می‌تواند اعتراض مسالمت‌آمیز را خاموش کند». در ماده 136 قانون مجازات اسلامی مشمولان قانون جدید آمده است: «هر کس شایعات، اظهارات یا اخبار کذب یا مغرضانه یا تبلیغات تحریک‌آمیز را در داخل یا خارج از کشور به قصد ضرر رساندن به منافع ملی پخش، منتشر یا بازنشر کند. برانگیختن افکار عمومی یا تجاوز به نظام اجتماعی یا نظام عمومی دولتی». متخلفان ممکن است به حداکثر پنج سال زندان و جریمه نقدی 100000 ریال قطر (حدود 24000 پوند) محکوم شوند. اگرچه کارشناسان مطمئن نیستند که آیا قطر اتباع خارجی را به اندازه شهروندان خود مجازات خواهد کرد یا خیر، دامنه این قانون گسترده است. فعالان برای اعتراض مسالمت آمیز باید از وزارت کشور مجوز بگیرند که به ندرت توسط دولت اعطا می شود. با این حال، قوانین تنها در مورد اعتراض فیزیکی اعمال نمی شود، بلکه “جرایم سایبری” و “چاپ و نشریات” نیز اعمال می شود.

قانون جرایم سایبری 2014 انتشار “اخبار نادرست” انفجار آنلاین را با حداکثر سه سال زندان مجازات می کند. مانند قانون جزا، اصطلاحات آن مبهم است و پست‌هایی را غیرقانونی می‌کند که «نقض ارزش‌ها یا اصول اجتماعی» یا «توهین و تهمت به دیگران» است. طرفدارانی که اعلامیه‌ها را توزیع می‌کنند نیز در معرض پیگرد قانونی قرار دارند، زیرا قانون می‌گوید: «هیچ نشریه‌ای که در قطر چاپ یا وارد شده است بدون رضایت کتبی فروخته یا توزیع نمی‌شود». این شامل پوسترها یا برچسب‌های روی دیوار می‌شود و همچنین می‌تواند حامیانی را نیز تحت تأثیر قرار دهد که، برای مثال، یک فن‌زین را به اشتراک می‌گذارند. این سند مارک دار که در رسانه های اجتماعی منتشر می شود، حاکی از آن است که “معترضین عمومی نه مورد نزدیک شدن قرار می گیرند، نه بازداشت می شوند و نه تحت تعقیب قرار می گیرند، مگر اینکه اعتراض به یک موضوع امنیتی در منطقه تبدیل شود”. با این حال، کمیته عالی صحت سند را به رسمیت نمی شناسد.

زد و خورد

چندین تورنمنت مهم اخیر شاهد حوادثی از درگیری بین هواداران بوده است. خشونت بین طرفداران برزیل و صربستان در جام جهانی 2018 رخ داد، در حالی که هواداران انگلیس در مسابقات قهرمانی اروپا 2016 با هواداران روسیه درگیر شدند. در قطر، یک حمله جدی – که به عنوان ایجاد بیماری یا ناتوانی در کار به مدت 20 روز تعریف می شود – می تواند با مجازات تا دو سال زندان یا جریمه تا سقف 10000 ریال (حدود 2400 پوند) مجازات شود. اگر حمله از پیش برنامه ریزی شده در نظر گرفته شود، مجازات می تواند به سه سال افزایش یابد و جریمه به 15000 ریال قطر (3600 پوند) افزایش یابد.

هنجار شکنی در قطر

پوستری که در ماه اکتبر در فضای مجازی منتشر شد، در بالای این مقاله ذکر شده است که تولید “موسیقی و صداهای بلند” را به عنوان رفتاری که باید از آن اجتناب کنید ذکر کرده است. با این حال، انجام این کار در قطر غیرقانونی نیست. یک قانون زیست محیطی در سال 2002 سر و صدای روز را به 55 دسی بل و 45 دسی بل در شب محدود می کند، اما اینها دستورالعمل های بیشتری برای مشاغل صنعتی و تجاری هستند. با این حال، قطر قوانین بسیار سختگیرانه ای در مورد بهداشت عمومی دارد. ریختن زباله تا سقف 10000 ریال (حدود 2400 پوند) جریمه دارد، در حالی که تف کردن در ملاء عام، ادرار یا مدفوع ممکن است حداکثر تا شش ماه حبس به همراه جریمه نقدی داشته باشد. دشنام دادن یک عمل ناپسند محسوب می شود و از این رو مجازات قانونی دارد. اگر به سمت افسران پلیس هدایت شود می تواند تشدید شود. مجازات های احتمالی شامل جریمه نقدی، حبس کوتاه مدت یا اخراج است. در نهایت، محدودیت هایی برای عکاسی از مردم و اماکن مذهبی، نظامی یا ساختمانی وجود دارد. نوامبر گذشته، دو خبرنگار از شبکه تلویزیونی نروژی NRK به دلیل «فیلمبرداری بدون مجوز» بازداشت شدند.

لباس و پوشش در جام جهانی قطر 2022

قطر یک کشور محافظه کار از نظر اجتماعی است. توصیه دولت بریتانیا این است که اگرچه توسط قانون مجازات نمی شود مگر اینکه این اقدام یک عمل ناپسند تلقی شود، ممکن است از افراد خواسته شود که ساختمان های دولتی، مراکز بهداشتی و درمانی و مراکز خرید را به دلیل نقض قانون لباس ترک کنند. آنها به خانم ها توصیه می کنند که شانه های خود را بپوشانند و از پوشیدن دامن های کوتاه خودداری کنند، در حالی که از مردان خواسته می شود از شلوارهای کوتاه و تاپ بدون آستین خودداری کنند. با این حال، در عمل، اکثر مراکز خرید این دستورالعمل ها را  اجرا نمی کنند. شیردهی عمومی در قطر به طور معمول مشکلی نبوده است. هرچند که به نظر میرسد این قوانین سخت گیرانه در زمینه پوشش مخالفات علنی خود را نیز دارد!

اعتراض به ممنوعیت لباس در قطر

اعتراض Ivana Knoll دختر شایسته سابق کرواسی به ممنوعیت پوشش در قطر با پوشیدن لباس های جنجالی در استادیوم ها

4.8 / 5. 12