باربی

باربی یک عروسک فشن است که توسط شرکت اسباب‌ بازی آمریکایی Mattel، Inc. و در 9 مارس 1959 راه اندازی شد. روث هندلر، تاجر زن آمریکایی، با استفاده از یک عروسک آلمانی به نام بیلد لیلی به عنوان یک عروسک الهام بخش این عروسک را خلق کرد.

باربی نماد برندی از عروسک ها و لوازم جانبی ماتل است که شامل سایر اعضای خانواده و عروسک های کلکسیونی می شود. باربی بیش از شش دهه است که بخش مهمی از بازار عروسک‌ های مد اسباب‌ بازی بوده است و موضوع جنجال‌ ها و شکایت‌ های متعددی بوده است که اغلب شامل تقلید از عروسک و سبک زندگی او می‌شود. Mattel بیش از یک میلیارد عروسک باربی را فروخته است که آن را به بزرگترین و سودآورترین خط تولید این شرکت تبدیل کرده است.

این برند از اواخر دهه 1980 به یک امتیاز چندرسانه ای طولانی مدت گسترش یافته است، از جمله بازی های ویدیویی و فیلم های انیمیشن CGI/رایانه ای، مورد دوم که در سال 2001 آغاز شد، در ابتدا در قالب های ویدیویی خانگی در دسترس قرار گرفت و به طور منظم در کانال کابلی Nickelodeon در سال 2018 پخش شد. ایالات متحده از 2002 تا 2017.[2]  از سال 2017، حق رای دادن به خدمات استریم منتقل شده است.

باربی و بهترین دوست مردش کن به عنوان دو عروسک محبوب در جهان توصیف شده اند. از زمان راه اندازی، باربی با تبدیل شدن به وسیله ای برای فروش کالاهای مرتبط (لوازم جانبی، لباس، دوستان و اقوام باربی و غیره) تجارت اسباب بازی را در جوامع مرفه در سطح جهان متحول کرده است. دان ریچارد کاکس در سال 1977 برای مجله فرهنگ عامه پسند نوشت که باربی با بیان ویژگی‌های استقلال زنان و با انبوه لوازم جانبی،یک سبک زندگی مجلل ایده‌آل که می‌تواند با افراد مرفه به اشتراک گذاشته شود، تأثیر قابل توجهی بر ارزش‌های اجتماعی دارد.

فروش عروسک های باربی از سال 2014 تا 2016 به شدت کاهش یافت. در سال 2020، متل 1.35 میلیارد دلار عروسک و لوازم جانبی باربی فروخت و این بهترین رشد فروش آنها در دو دهه اخیر بود. این افزایش نسبت به فروش 950 میلیون دلاری این برند در سال 2017 است.

 

تاریخچه

روث هندلر بازی دخترش باربارا با عروسک های کاغذی را تماشا کرد و متوجه شد که او اغلب از دادن نقش های بزرگسال به آنها لذت می برد. در آن زمان، بیشتر عروسک‌ های اسباب‌بازی کودکان، نمادی از نوزادان بودند. هندلر با درک اینکه ممکن است شکافی در بازار وجود داشته باشد، ایده یک عروسک با اندام بالغ را به همسرش الیوت، یکی از بنیانگذاران شرکت اسباب‌بازی ماتل، پیشنهاد داد. او مانند مدیران ماتل نسبت به این ایده علاقه‌مند نبود.

روث هندلر در طول سفری به اروپا در سال 1956 با فرزندانش باربارا و کنت، با یک عروسک اسباب بازی آلمانی به نام بیلد لیلی برخورد کرد. عروسک بالغ دقیقاً همان چیزی بود که هندلر در ذهن داشت، بنابراین سه تا از آنها را خرید. او یکی را به دخترش داد و بقیه را به ماتل برگرداند. عروسک لیلی بر اساس شخصیت محبوبی بود که در کمیک استریپی که توسط راینهارد بوتین برای روزنامه بیلد کشیده شده بود ظاهر شد. لیلی یک زیبای بلوند بود، یک دختر شاغل که می‌ دانست چه می‌ خواهد و بالاتر از آن نبود که از مردان برای به دست آوردن آن استفاده کند. عروسک لیلی برای اولین بار در سال 1955 در آلمان فروخته شد، و اگرچه در ابتدا به بزرگسالان فروخته شد، اما در میان کودکانی که از پوشیدن لباس‌ هایی که به طور جداگانه در دسترس او بود لذت می‌ برند، محبوب شد.

 

عروسک باربی قدیمی

اولین عروسک باربی ساخته شده در سال 1959

 

هندلر پس از بازگشت به ایالات متحده، عروسک را دوباره طراحی کرد (با کمک مخترع و طراح محلی جک رایان) و عروسک به نام باربارا، دختر هندلر، نام جدیدی به نام باربی گرفت. این عروسک اولین نمایش خود را در نمایشگاه بین المللی اسباب بازی آمریکا در شهر نیویورک در 9 مارس 1959 انجام داد. از این تاریخ به عنوان تولد رسمی باربی نیز استفاده می شود.

اولین عروسک باربی یک مایو راه راه گورخری سیاه و سفید و دم اسبی امضا شده به تن داشت و به صورت بلوند یا سبزه موجود بود. این عروسک با لباس هایش توسط طراح مد ماتل، شارلوت جانسون، به عنوان یک “مدل مد نوجوان” به بازار عرضه شد. اولین عروسک های باربی در ژاپن ساخته شد و لباس های آن توسط شاغلان ژاپنی با دست دوخته شد. حدود 350000 عروسک باربی در سال اول تولید فروخته شد.

لوئیس مارکس و شرکت در مارس 1961 از Mattel شکایت کردند. پس از صدور مجوز لیلی، آنها ادعا کردند که Mattel “اختراع Greiner & Hausser را برای مفصل ران Bild-Lilli نقض کرده است” و همچنین ادعا کردند که Barbie “یک برخاست مستقیم و کپی” از بیلد لیلی است. این شرکت علاوه بر این ادعا می کند که Mattel “به دروغ و به صورت گمراه کننده خود را به عنوان منشأ طرح معرفی کرده است”. Mattel ادعای متقابل کرد و پرونده در سال 1963 خارج از دادگاه حل و فصل شد. در سال 1964، Mattel حق چاپ و حق اختراع Greiner & Hausser را برای عروسک Bild-Lilli به قیمت 21600 دلار خریداری کرد.

روث هندلر معتقد بود که برای باربی مهم است که ظاهری بالغ داشته باشد، و تحقیقات اولیه بازار نشان داد که برخی از والدین از قفسه سینه عروسک که سینه های مشخصی داشت ناراضی بودند. ظاهر باربی بارها تغییر کرده است، به ویژه در سال 1971، زمانی که چشمان عروسک به جای نگاه فروتنانه مدل اصلی، به سمت جلو تنظیم شد. این آخرین تغییری است که روت برای خلق خود انجام می‌ دهد، زیرا سه سال بعد، او و همسرش الیوت از پست‌های خود در Mattel برکنار شدند.

باربی یکی از اولین اسباب‌ بازی‌ هایی بود که استراتژی بازاریابی را به طور گسترده بر اساس تبلیغات تلویزیونی داشت که توسط اسباب‌بازی‌های دیگر به طور گسترده کپی شده است. در سال 2006، تخمین زده شد که بیش از یک میلیارد عروسک باربی در سراسر جهان در بیش از 150 کشور فروخته شده است، با ادعای متل که هر ثانیه سه عروسک باربی فروخته می شود.

طیف استاندارد عروسک‌ های باربی و لوازم جانبی مربوطه در مقیاس تقریباً 1/6 تولید می‌شوند که به عنوان مقیاس بازی نیز شناخته می‌شود. عروسک های استاندارد تقریباً 11 + 1⁄2 اینچ (29 سانتی متر) قد دارند.

برای ورود به بهترین سایت شرط بندی با واریز مستقیم ریالی روی لینک زیر کلیک کنید

بیوگرافی تخیلی باربی

نام کامل باربی باربارا میلیسنت رابرتز است. در مجموعه‌ ای از رمان‌هایی که توسط Random House در دهه 1960 منتشر شد، نام والدین او جورج و مارگارت رابرتز از شهر خیالی Willows، ویسکانسین است. در رمان های Random House، باربی در دبیرستان Willows تحصیل می کرد. در حالی که در کتاب‌ های دختر نسل، که توسط گلدن بوکز در سال 1999 منتشر شد، در دبیرستان بین‌المللی منهتن در شهر نیویورک (بر اساس دبیرستان واقعی Stuyvesant) شرکت کرد.

او یک رابطه عاشقانه با دوست پسرش کن (با نام کامل «کنت کارسون») دارد که اولین بار در سال 1961 ظاهر شد. انتشار خبری از Mattel در فوریه 2004 اعلام کرد که باربی و کن تصمیم به جدایی گرفته‌اند. اما در فوریه 2006، آنها امیدوار بودند که پس از تغییر مجدد کن، رابطه خود را دوباره احیا کنند. در سال 2011، متل کمپینی را برای کن راه اندازی کرد تا محبت باربی را دوباره به دست آورد. این زوج رسماً در روز ولنتاین 2011 دوباره متحد شدند. در اکران Barbie: Dreamhouse Adventures در سال 2018، این زوج فقط به عنوان دوستان یا همسایه های همسایه دیده می شوند.

‏Mattel طیف وسیعی از همراهان و خویشاوندان را برای باربی ایجاد کرده است. او سه خواهر کوچکتر دارد: اسکایپر، استیسی و چلسی (تا سال 2011 به نام کلی). خواهران او در بسیاری از فیلم‌ های مجموعه فیلم باربی، با باربی و خواهرانش در یک داستان پونی از سال 2013، همبازی بوده‌اند. اعضای بازنشسته خانواده باربی شامل تاد (برادر دوقلوی استیسی)، کریسی (یک خواهر بچه)، و فرانسی (پسر عمو).  دوستان باربی عبارتند از ترزا اسپانیایی تبار، میج، کریستی آفریقایی آمریکایی و استیون (دوست پسر کریستی). باربی همچنین با بلین، موج سوار استرالیایی، در طول جدایی او از کن در سال 2004، دوستی داشت.

باربی بیش از 40 حیوان خانگی از جمله گربه و سگ، اسب، پاندا، توله شیر و گورخر داشته است. او دارای تعداد زیادی وسایل نقلیه، از جمله کانورتیبل‌های صورتی بیتل و کوروت، تریلر و جیپ است. او همچنین دارای گواهینامه خلبانی است، و علاوه بر خدمت به عنوان مهماندار، از هواپیماهای تجاری نیز بهره می برد. حرفه باربی به گونه ای طراحی شده است که نشان دهد زنان می توانند نقش های مختلفی را در زندگی ایفا کنند و این عروسک با عناوین مختلفی از جمله خانم فضانورد باربی (1965)، دکتر باربی (1988) و نسکار باربی (1998) فروخته شده است.

4.8 / 5. 53